Nadrzędnym celem bioenergoterapii jest odtworzenie samoleczących sił pacjenta czyli właściwej jego organizmowi zdolności regulacyjnej. Bioenergoterapia dociera do przyczyny zaburzenia bioenergetycznego, nie jest tylko środkiem łagodzącym objawy. Nie zastępuje ona działań medycznych, lecz komplementarnie wspomaga osłabiony organizm. Bioenergoterapeuta nie stawia teť diagnoz medycznych, nie mówi o chorobie. Jedyne na co moťe zwrócić uwagę, to na zaburzenia energetyczne w danym obszarze, które mogą manifestować się objawami fizycznymi (bólem, chorobą oraz ogólnym złym stanem funkcjonowania organizmu).

Chory podczas zabiegu moťe niczego nie odczuwać, a mimo to jego zdrowie się poprawia. Pozytywne zmiany są widoczne w ogólnym samopoczuciu i fizycznym i psychicznym.  Pacjent moťe odczuwać rodzaj chłodnego lub ciepłego powiewu, mogą  pojawić się zawroty głowy, skłonność do kołysania ciała, uczucie senności, skurcze mięśni. Niektórzy zapadają w głęboki relaks, odpręťenie a nawet sen. Sen ten jest pokrzepiający i ogólnie wzmacniający.

Zabieg na odległość jest skuteczny bez względu na odległość dzieląca pacjenta i bioenergoterapeutę. Powodem jest to, ťe lecznicze energię mają swoje źródło poza czasoprzestrzenią świata fizycznego. Zabieg trwa ok. 20 minut. Zabieg pomocny: w stanach bólowych, stłuczeniach, zwichnięciach, złamaniach, wszelkich stanach zapalnych (bóle gardła, anginy), problemach emocjonalnych, nerwicowych. Ogólnie poprawiają równowagę psychiczną, dają relaks, większy dystans. Dobre rezultaty daje wspomaganie dzieci, dzieci reagują szybciej, mocniej na zabieg.